Menu
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Home / O NAS / Kadra PCPR / home / Strona główna / Dzienrodziny

          

 

           

 

 


 


„Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. Równocześnie zaś rodzina musi być na tyle silna Bogiem – czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą – że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń.”

 

 

Homilia Jana Pawła II

Nabożeństwo Maryjne 

Katowice – Lotnisko w Muchowcu 20.VI.1983

 

 

Międzynarodowy Dzień Rodzin to święto obchodzone 15 maja. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 r. w rezolucji nr 47/237. Ma ono na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na szczególną rolę rodziny jako podstawowej komórki społecznej oraz na zagadnienia związane z problemami rodziny a także podkreślić znaczenie polityki prorodzinnej.

Tradycyjna forma rodziny jest w obecnych czasach zagrożona. Wiele dzieci rodzi się w niepełnych rodzinach lub wolnych związkach, wiele małżeństw się rozpada.

 

 

dzien rodzinny 

Podwyższył się wiek, w którym ludzie zawierają małżeństwo i decydują się na dzieci, zmniejszyła się liczba rodzin wielodzietnych. Statystyki mówią, że europejska rodzina posiada jedno lub dwoje dzieci oraz, że obecnie w Europie więcej ludzi umiera niż się rodzi.

Międzynarodowy Dzień Rodziny jest dobrą okazją do tego, aby poświęcić więcej czasu dla najbliższych, współmałżonków, rodziców, dzieci, krewnych. Rodzina ma decydujący wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, sfery moralnej, jego postaw i wartości. Najbliżsi zapewniają wychowanie dzieci, pewną ciągłość społeczną, a dzięki tradycji również ciągłość kulturową. To właśnie tradycje rodzinne stanowią ogromną wartość wychowawczą - odpowiednio wpajane, przekazywane i dziedziczone, wyzwalają w nas przede wszystkim pozytywne uczucia i stanowią kierunkowskaz tego, jak należy żyć i zachowywać się. Warto więc w takim dni zatrzymać się na chwilę, odłożyć wszystkie inne czynności i poświęcić czas swoim najbliższym. 

Rodzina i tworzone w niej więzi stanowią, poza systemem oświaty, bezwzględnie podstawowy fundament kształtowania rozwoju młodego pokolenia – naszego najcenniejszego kapitału społecznego – jego kompetencji społecznych i systemu wartości potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w życiu dorosłym jako przyjaciela, partnera, pracownika i zwyczajnie człowieka. 

 

 Wystąpienie Pary Prezydenckiej kliknij

 
 


 

 
Prepare to print